Mary Roach „Gastrofaza. Przygody w układzie pokarmowym”

Dlaczego psa nie interesuje sucha karma, która leży w misce od dłuższego czasu? Czy powstrzymywanie wydalania gazów jest szkodliwe dla organizmu? Po co przeszczepia się pacjentom kał zdrowych osób? Co zabiło Elvisa Presleya i dlaczego o tego rodzaju śmierci milczą wszelkie annały? Zapach próbki jakich wydzielin ciała powoduje, że badacze zielenieją na twarzy (i nie, nie chodzi tu o próbki kału)? Dlaczego symbolem raka okrężnicy lub jelita cienkiego jest niebieska wstążeczka, a nie (jak podpowiadałaby logika) brązowa?

Każdy, kto choć przez chwilę zastanawiał się nad tymi zagadnieniami, powinien poznać uczucie wyjątkowej ulgi, jakie będzie towarzyszyło odkryciu odpowiedzi na te pytania. W imieniu czytelników zajęła się ich zebraniem amerykańska dziennikarka, Mary Roach. Po serii podróży po całym świecie postanowiła ona zstąpić w głąb ludzkiego organizmu, za przewodników biorąc sobie badaczy, których rozprawy naukowe można znaleźć w czasopismach medycznych. Wynik kwerendy to wyjątkowa praca popularnonaukowa, czytelnie i zrozumiale prowadząca po trasie od ludzkich ust (lub psiej i kociej paszczy), po sedes, ewentualnie kuwetę.

Tematy tabu, takie jak jedzenie, trawienie i wydalanie zostają obalone, zeksplorowane i uzupełnione wieloma ciekawymi historiami z czasów, gdy nauka była w powijakach, a także współczesnymi, gdy w najlepsze ingeruje w to, co, kiedy i jak jemy. Nie ma wstydliwych czy śmiesznych zagadnień, które Roach pominęłaby czy zlekceważyła. W dodatku okrasza wycieczkę po przewodzie pokarmowym swoim wyjątkowym humorem, o tyle cennym, że zrozumiałym nie tylko dla czytelnika amerykańskiego i niemożliwym do zepsucia przez tłumaczenie, które – nawiasem mówiąc – jest w tym przypadku dobre.

Podsumowując – nowość Znaku to prawdziwa perełka, którą polecam zmęczonym literaturą analizującą bez umiaru ludzką duszę. Czas dowiedzieć się, co słychać w pupie, a zaręczam, że słychać bardzo wiele. „Nie czytać przy jedzeniu!” – ostrzega na okładce wydawca. „Ale przeczytać koniecznie” – mogłabym dodać od siebie.

Monika Karpowicz

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy

Wydawnictwu Znak

znak_logo

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Mary Roach „Gastrofaza. Przygody w układzie pokarmowym”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s