„Tajemnica Pana Cukra” A.K. Kłys

tajemnice_pana_cukra_.jpgGrudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło nam na próbie rozwikłania „Tajemnicy Pana Cukra” – reportażu Agnieszki K. Kłys. Niektórzy z nas autorkę zdążyli już poznać z lektury „Brudnych serc”, dla pozostałych czytelników było to pierwsze spotkanie z twórczością Kłys.

W reportażu przez pryzmat historii tytułowego bohatera, pokazane są początki antysemityzmu w przedwojennej Polsce. Na książkę składają się rozmowy Pana Cukra i autorki o czasach minionych. Kłys próbuje przywołać wspomnienia z dzieciństwa w Polsce u swojego rozmówcy. Z czasem coraz bardziej kaja się i pokutuje za wyrządzone przez Polaków krzywdy na żydowskich sąsiadach. Im bliżej końca, tym więcej inwokacji. Autorka bierze na siebie winy rodaków. Lektura pod tym względem staje się nużąca. Kłys przytacza liczne fragmenty z gazet: „satyry na żyda”, relacje z sal sądowych na których sądzono za kradzieże, rozboje i zabójstwa, nie szczędzi także samych opisów napaści i antysemickich pogromów. Poza tym, czytelnik może się sporo dowiedzieć o codziennym i odświętnym życiu miasteczek w których znaczną przewagę liczebną mieli żydzi.

Reportaż porusza niechlubny i przemilczany temat trudnych relacji polsko-żydowskich w okresie przedwojennym. Jesteśmy przyzwyczajeni do mitu o pięknych przyjaźniach, wzajemnej pomocy… Jaką Polskę pamięta Hersz?

Ile może pamiętać dziecko i jak się to ma materiałów zebranych przez autorkę? Ciekawe wydało się to, że Cukier nie pamięta sąsiedzkich waśni, pogromów, pamięta, że ciągle był głodny. Nic go nie obchodziło przecież jako dziecko, że giną tysiące ludzi, on odczuwał głód i zupełnie nie rozumiał dlaczego niemieccy żołnierze go pobili.

Książka może zachwycić, otworzyć oczy, zburzyć mit sielskiej przyjaźni z narodem żydowskim, innych zaś, sama Kłys może zrazić przez ciągłe branie na barki win przeszłych pokoleń. Nieustannie wspomina o wstydzie jaki przez to odczuwa i przeogromne brzemię jakie dźwiga. Książka zdecydowanie mogłaby się bez tego obyć.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “„Tajemnica Pana Cukra” A.K. Kłys

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s